μεγάλο σχίσμα-αστράκα

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις διαδρομές βουνού
Post Reply
pod
Posts: 48
Joined: 05 Nov 2014 20:08

μεγάλο σχίσμα-αστράκα

Post by pod »

Επαναλάβαμε το σχίσμα πριν δύο μέρες και επειδή το σκίτσο και η περιγραφή της καλοκαιρινής διαδρομής μας φάνηκαν ελλειπή, είπαμε να ανεβάσουμε μια λίγο πιο αναλυτική περιγραφή.
Για το σκίτσο επιφυλασσόμεθα.
1η.αρχίζει μέσα στο σχίσμα,γράφει ΤΑ21 με κόκκινα γράμματα,και παίρνει την πλάκα (3 καρφιά) πάει κάτω απο ένα αρνητικό και βγαίνει σε πατάρι και γύρω από το μεγάλο βράχο μέχρι ρελέ σε ιμάντες.50 μέτρα
2η.περνάει τη σφηνωμενη πέτρα ακριβώς πάνω απ το ρελέ,τραβέρσα αριστερά σε σχισμή και μπάινει σε λούκι με σφηνωμένη πέτρα(καρφί).ρελέ μέσα στο κλειστό λούκι.30 μέτρα
3η.επάνω στο στενό σεμινέ,κορδόνι γύρω απο σφηνωμένη πέτρα και ύστερα εύκολη τραβέρσα στο σεμινέ.στο βγάλσιμο έχει ρελέ σε καρφιά με ιμάντα απο υποχώρηση.συνεχίζουμε λίγο πάνω (3 καρφιά)μέχρι ρελέ σε 2 καρφιά.15 μέτρα(αν συνεχίσουμε κι άλλο τα σχοινιά κάνουν πολλές τριβές)
4η.απ το ρελέ πάνω και αριστερά σε πεδίο με χόρτα(1 καρφί ψηλά) και προς τα δεξιά μπάινουμε σε δίεδρο-σεμινέ και ύστερα σε εύκολο μασίφ πεδίο μέχρι πατάρι για ρελέ.50 μέτρα
5η.περπάτημα με καρφί στα αριστερά για να κρατάει τα σχοινιά ψηλά γιατί έχει μπάζα.ρελέ κάτω από λούκι με σφηνωμάνη πέτρα.30 μέτρα.
6η.πέρασμα απο σφηνωμένη πέτρα από τα δεξιά(καρφί)μετά σεμινέ με δύο σφηνωμένες πέτρες.περπάτημα όσο πάει για το ρελέ.προσοχή τα σχοινιά να μένουν ψηλά.60 μέτρα
7η.περπάτημα μέχρι λούκι με σφηνωμένες πέτρες
8η.πέρασμα δεξιά και ρελέ κάτω από σφηνωμένο βράχο.25 μέτρα
9η.πέρασμα απο τα δεξιά του βράχου(δεν περνάει από μέσα εκτός αν είσαστε 50 κιλά).ρελέ σε καρφί στα αριστερά σε πατάρι.15 μέτρα.
10η.πέρασμα σεμινέ με έξοδο στα δεξιά.μετά ή αριστερά στο λούκι ή δεξιά στην πλάκα(καρφί).45μέτρα
11η.εύκολο πεδίο με ένα μικρό περασματάκι(καρφί).ρελέ κάτω από χαρακτηριστικό μασίφ βράχο.40 μέτρα.
μετά μένουν γύρω στα 100 μέτρα εύκολου πεδίου μέχρι την έξοδο.
επιστροφή προς τα δεξιά τραβερσάροντας μέχρι το λούκι που κατεβάζει προς το καταφύγιο.
μέσα στη διαδρομή πιθανόν να βρεθεί και ένα friend χρυσό.
γενικά ο βράχος είναι αρκετά καλός αλλά θέλει προσοχή στα μπάζα που έχει στα εύκολα κομμάτια έτσι ώστε να μην πέσουν στον δεύτερο.
pikaifi
Posts: 56
Joined: 19 Mar 2017 22:25

Re: μεγάλο σχίσμα-αστράκα

Post by pikaifi »

Να προσθέσω και εγώ τις δικές μου παρατηρήσεις:
Η διαδρομή χρειάζεται οπωσδήποτε καρφιά, ενώ προσοχή θέλουν και τα σακίδια, καθώς η διαδρομή έχει πολύ σφήνωμα. Μάλλον καλύτερα ο πρώτος να μην έχει. Από υλικά και το πιο μεγάλο friend από το 3 θα ήταν και αυτό χρήσιμο.
Βαθμολογικά τώρα το V ίσως είναι λίγο παραπλανητικό. Δεν ξέρω αν βαθμολογείται η σχοινιά ως σύνολο και όχι τα περάσματα (όπως διάβασα αλλού), αλλά κατά τη γνώμη μου υπάρχουν αρκετά πιο δύσκολα περάσματα εντός της διαδρομής (V+, ίσως και πιο δύσκολα).
Παρά τα κατά καιρούς θρυλούμενα, η διαδρομή έχει φυσιολογικά σαθρά (τα μπάζα είναι άλλο πράγμα), Σε κάποια σημεία μάλιστα είναι τόσο γερή που δεν παίρνει τίποτα (ούτε καρφιά): στο εύκολο κομμάτι της 4ης σχοινιάς ή στη 10η σχοινιά (ίσως ένα μεγάλο friend (ν.4) ή καλύτερα αντίστοιχη καρύδα, κάτι να έκανε στο πέρασμα εκεί). Ειδικά στη 10η σχοινιά πήγαμε από την πλάκα που πήρε κάποιες ασφάλειες σχετικά ψηλά και αφήσαμε και το καρφί λίγο πριν τη μέση. Από το δίεδρο αριστερά πώς πάει και τι παίρνει δεν ξέρω.
Επίσης δεν βρήκαμε τα δύο καρφιά με τους ιμάντες υποχώρησης που αναφέρει το σκίτσο του site. Πάντως είναι δύσκολο να μπερδευτείς. Στο πρώτο τμήμα τα καρφιά βοηθάνε αρκετά στην εύρεση δρομολογίου, ενώ στο δεύτερο (από την πέμπτη σχοινιά και μετά), πας όλο ευθεία.
Συνολικά μιλώντας, πρόκειται για μια περιπετειώδη κλασική διαδρομή, αρκετά σοβαρή για τη δυσκολία της κατ' εμέ, στην οποία το V δεν πρέπει να παραπλανεί.
Αυτά με το δικό μας report και ελπίζουμε οι πληροφορίες να φανούν χρήσιμες. Και αν κάποιος την επαναλάβει μέσα στην επόμενη διετία, αν βρει το friend μας, ας κάνει την καλή του πράξη!
papapoufis
Posts: 6
Joined: 12 Nov 2020 14:44
Location: Athens

Re: μεγάλο σχίσμα-αστράκα

Post by papapoufis »

Αυτό το καλοκαίρι επαναλάβαμε και εμεις το μεγάλο σχίσμα και όπως και οι προλαλήσαντες, το σκίτσο και η περιγραφή που ειναι αναρτημένα μας φάνηκαν ελλιπή. Προσπάθησα να φτιάξω ενα λιγο καλύτερο σκίτσο, που ταιριάζει και με την περιγραφη του pod, την οποια αν ειχαμε διαβάσει πριν πάμε θα ειχαμε γλιτώσει αρκετό ψάξιμο. Δεν ειναι σημειωμένα όλα τα καρφιά, παρά μόνο όσα θυμόμαστα και οι σχοινιές σίγουρα μπορούν να γίνουν κάπως διαφορετικά(έτσι και αλλιώς δεν έχει ρελέ και μεταξύ ορισμένων σχοινιών μεσολαβει περπάτημα σε λουκι).

Με τη σειρά μου να πώ και εγώ οτι βαθμολογικά τα περάσματα αν και τοπικά, μάς φάνηκαν στο V+ γεμάτο. Βασικότερα το μήκος που αναφέρεται(300m) πρεπει να είναι η υψομετρική διαφορά και όχι το ανάπτυγμα, το οποίο ειναι γύρω στα 400-450μ (~370 μέτρα οι σχοινιές και μετά τα 100μ ΙΙ/ΙΙΙ στο τέλος). Άλλωστε ξεκινάει δίπλα στην τριεστίνων(που δινεται 450μ) και βγάινουν και οι δύο στον ίδιο κούκο. Επιπλέον σφυρί και καρφιά θα έλεγα οτι ειναι απαραίτητα καθώς ο βράχος σε πολλά μέρη ειναι αρκετά μασιφ και μας χρειάστηκαν για αρκετά ρελέ.

Στην 3η σχοινιά μετά την σφηνωμένη πέτρα πρέπει να τραβερσάρουμε οριζόντια και προς τα έξω απο το σεμινέ, όπου υπάρχει ρελέ με καρφιά σε πατάρι, απο όπου στην επόμενη σχοινιά συνεχίζουμε ελαφρά προς τα αριστερά έξω απο το σχίσμα. Στην 10η σχοινιά η ασφάλιση στο δίεδρο ειναι αρκετά φτωχή και χρειάζεται προσοχή. Πάντως η διαδρομή ειναι βουνίσια, περιπετειώδης και αξίζει να την επαναλάβει κάποιος. Η ποιότητα του βράχου ειναι καλή, έως υπερβολικά μασιφ σε σημεία, αλλά ενδιάμεσα υπάρχουν πατάρια με μπάζα που μπορει να πέσουν στους απο κάτω οπότε απαιτείται προσοχή.
Attachments
sxisma(1)(1).png
sxisma(1)(1).png (769.22 KiB) Viewed 1398 times
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Re: μεγάλο σχίσμα-αστράκα

Post by Dimitris »

Έχω αντιγράψει περιγραφές και σκίτσο και θα προσπαθήσω να ενημερώσω την σελίδα. Αν χρειαστεί κάτι θα σας στείλω μήνυμα.
Dimitris
Posts: 662
Joined: 17 Apr 2006 22:41
Location: Athens

Re: μεγάλο σχίσμα-αστράκα

Post by Dimitris »

Όλες οι περιγραφές που αναφέρονται παραπάνω, καθώς και το σκίτσο, καταχωρήθηκαν στη διαδρομή.
Post Reply