Σολωμός, βαθμολόγηση διαδρομών.

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις αθλητικές διαδρομές
Post Reply
pikaifi
Posts: 56
Joined: 19 Mar 2017 22:25

Σολωμός, βαθμολόγηση διαδρομών.

Post by pikaifi »

Θα ήθελα να επισημάνω κάποιες διαφωνίες μου με τις βαθμολογίες που κυκλοφορούν για τον αριστερό sector του πολύ ευχάριστου πεδίου του Σολωμού. Το κάνω για να έχουμε ενιαίο, κατά το δυνατόν, κριτήριο για τις διαδρομές και επειδή νομίζω ότι κάποιες βαθμολογίες που δόθηκαν αποθαρρύνουν άνευ λόγου κάποιους αναρριχητικές από το να δοκιμάσουν. Φυσικά και δεν διεκδικώ το αλάθητο.
Για τα extension στο δεξί τμήμα δεν είμαι τόσο σίγουρος και δεν γράφω.

Έχουμε και λέμε από τέρμα αριστερά προς τα δεξιά:
Ισορροπιστής 6a+ (αντί για 6b)
MSM 6a+ (αντί για 6b)
Kalamaki beach 6c (αντί για 6c+)
Eros 6c+ (Μάλλον η πιο δύσκολη του πεδίου. Ίσως αν πάει τελείως direct επάνω να παίρνει το 7a που έχει δοθεί)
Mousa 6b (αντί για 6b+)
Voyager 6a+ (το πιο σοβαρό λάθος, καθώς έχει δοθεί 6b+και είναι πολύ ωραία διαδρομή)
Bosch extension 6a (αντί για 6a+)
Teloss 6c+ (αντί για 7a. Φυσικά δεν πρέπει κάποιος να πάει πιο δεξιά και από τις πλακέτες της Βosch, γιατί περιπλέκεται το πράγμα...). Από τις καλύτερες του πεδίου.
jimbean
Posts: 6
Joined: 19 Jun 2019 00:41

Re: Σολωμός, βαθμολόγηση διαδρομών.

Post by jimbean »

Eros 7a κατά τη γνώμη μου για το αρχικό crux σε συνδιασμό με τη σκληρή slab συνέχεια που έχει χωρίς κάποιο ιδιαίτερο rest μέχρι να φτάσεις στο πρώτο παταρο-rest . Από εκεί και πάνω νομίζω δεν επηρεάζεται η βαθμολογία. Σίγουρα όχι το πιο σκληρό 7a του κόσμου αλλά νομίζω 7a. Σε σύγκριση πάντα με άλλα 7a Αθηνών.

Teloss 6c+/7a σίγουρα πιο εύκολο αλλά γενικά παρόμοιο crux με eros με μικρά πιασίματα και πόδια σε πλάκα. Η πλακέτες σε οδηγούν μια χαρά στη γραμμή αν κόψεις δεξιά είσαι εκτός διαδρομής.

Για μούσα - voyager και καλαμάκι συμφωνώ.

Νομίζω εκτός από κάποιες κραυγαλέες διάφορες οι περισσότερες διαδρομές είναι εκεί και εκεί ίσως με μια πιο soft προσέγγιση. Αυτό υποθέτω έχει να κάνει με τη φύση του πεδίου (πεδίο για αρχάριους) . Εγώ πάντως θα προτιμούσα όταν ξεκίνησα το σκαρφαλώμα οι διαδρομές που έμπαινα να είχαν πιο soft προσέγγιση.
Post Reply