peftontas από τα βόρεια...

Παρατηρήσεις, προτάσεις και αναφορά σφαλμάτων για το routes.gr
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

peftontas από τα βόρεια...

Post by voutiros »

Ρε admin οι βόρεοι ξεκίνησαν αντίπραξη (ωραία και γουστόζικη) peftontas την λένε (γιατί άραγε;) και νομίζω επιβάλλεται να την συμπεριλάβεις στα link σου...

Β
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 402
Joined: 17 Apr 2006 21:35

Post by Admin »

Τι ακριβώς εννοείς; Τι είναι το peftontas;
Planar
Posts: 365
Joined: 30 Mar 2007 14:28
Location: Maganopigado
Contact:

Post by Planar »

teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

Αντίπραξη; Εντάξει ρε Βούτυρε, δεν ξεκίνησε και κάνας πόλεμος! Χα-χα. Πλάκα έκανα τις προάλλες με τους Αθηναίους, πλάκα του Τύπου: λέμε καμιά μλκια να περάσει η ώρα...
Αγαπητέ Admin: Το Πέφτοντας είναι αυτό ακριβώς που βλέπεις, ένα μπλογκ με δημοσίευση σκέψεων, ένα ημερολόγιο, μια γκάλλερυ, ένας πίνακας ανακοινώσεων... κτλ... γενικά κάτι διαδικτυακό που ενημερώνεται από εμένα κυρίως, αλλά και κάποιους φίλους/φίλες που γουστάρουν. Και επειδή με τα HTMLια και τα λοιπά ορνιθοσκαλίσματα δεν τα πάμε και πολύ καλά, το κάναμε σε μορφή μπλογκ. Απλή και προσιτή και σε μένα, καταλαβαίνεις... δεν είμαι και κανένας έξυπνος.
That's it, that's all. Και μιας και η εξάρτησή μας από πολλά πράγματα είναι πολύ μικρή (θέλουμε να ελπίζουμε), μπορούμε να γράφουμε ότι θέλουμε και όπως το θέλουμε. Τώρα κατά πόσο αυτό είναι ενδιαφέρον... ε, θα δείξει. Στο κάτω-κάτω της γραφής αυτή η διαδικασία κουράζει και τρώει χρόνο. Αν αντέξει ωραία, αν όχι... πάλι ωραία.

Πολύ καλημέρα σας απ' τις οθόνες-χαρακώματα του μακρινού Βορρά... Καλό...!?
petro.y.x
Posts: 19
Joined: 03 Apr 2008 17:53
Location: on the rocks

Post by petro.y.x »

Καπετάν Αντμίν του ρούτς,

πού σαι, ;-) μη το σκέφτεσαι,
χτύπα το 'πέφτοντας' πρωτοσέλιδο.
Οι αυθεντικές δημιουργίες των ανήσυχων ψυχών της αναρρίχησης
θα δώσουν προστιθέμενη αξία και στο δικό σου...

Χρήσιμο είναι και το δικό σου αλλά ξενέρωτο μωρ' αδερφάκι μου.

Δ.
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 402
Joined: 17 Apr 2006 21:35

Post by Admin »

Ωραίο το blog. Μπράβο Τεό... Λίγο κόντρα σε γνωστό εξώφυλλο μου πηγαίνει το "Πέφτοντας".

Αλλά, petro.y.x (και λοιποί) είναι πάρα πολύ απλό: κάποιος ας βάλει μια ανακοίνωση. Γι αυτό υπάρχει η σχετική ενότητα. Άλλωστε τι θα μπορούσε να γράψει γι αυτό ένας ξενέρωτος admin;
petro.y.x
Posts: 19
Joined: 03 Apr 2008 17:53
Location: on the rocks

Post by petro.y.x »

Α τι ανακοίνωση!

Διαφημιστικό link+banner προτείνω να βάλεις, εκεί αριστερά
όπως έβαλες και στους άλλους, εοοα, ελαστικά αιβατζίδης, ανεβαίνοντας, κατεβαίνοντας, κ.ο.κ.

Και δε πιστεύω οι άλλοι να (σε) πληρώνουν,
υποτίθεται είσαι μη κερδοσκοπικός, ερασιτέχνης και εθελοντής, καταπώς γράφεις εδώ κι εκεί και παραπέρα, σωστά;

Δ.

ΥΓ. Και μη μασάς, το site είπα ξενέρωτο, σε καμμία περίπτωση εσένα.
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Και λίγη αντιπαράθεση βόριων - νότιων δεν βλάπτει σαν τα παλιά καλά χρόνια, προσπάθησα Τεο να σου στείλω κάτι χιομοριστικό αλλά δεν τα κατάφερα, είμαι και λίγο σκράπας με τη τεχνολογία...


Β
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

petro.y.x wrote: Διαφημιστικό link+banner προτείνω να βάλεις, εκεί αριστερά
όπως έβαλες και στους άλλους, εοοα, ελαστικά αιβατζίδης, ανεβαίνοντας, κατεβαίνοντας, κ.ο.κ.

Άστο κε.Admin μην τους ακούς, θα είναι πολύ γελοίο από τη μια ανεβαίνοντας κι από την άλλη πέφτοντας... :D Άλλωστε το πέφτοντας είναι περιθωρειακό (και σε καμία περίπτωση σνομπ, με το Routes ειδικά) και αναρχοαυτόνομο, μέχρι να ανέβει η τιμή του... Χαχαχα... Γιατί όλοι έχουν μια τιμή τελικά!
Karazitz
Posts: 178
Joined: 18 Apr 2006 13:53

Post by Karazitz »

Φίλε petro.y.x.

διακρίνω μια ειρωνική στάση στις δύο πιο πάνω καταχωρήσεις σου σε ένα site που κατά τη γνώμη μου έχει προσφέρει πολλά στο χώρο.

Σεβαστή όμως η άποψή σου, αν και μου κάνει εντύπωση που συμμετέχεις σε ένα ξενέρωτο site.

Όσο για τα περί διαφημίσεων είναι κοινώς γνωστό για τον Admin ότι τον παρακαλάμε να πάρει λεφτά και αυτός δε δέχεται....
Aiva
Posts: 6
Joined: 17 Apr 2006 22:46

Post by Aiva »

Εγώ πάντως λεφτά δεν του έχω δώσει, ούτε τον παρακάλεσα ποτέ, ούτε πρόκειται να πάρει φράγκο(αν ζητήσει) γιατί ως γνωστόν είμαι ο αξιόπιστος σχοινοσύντροφος του admin εδώ και 13 χρόνια(έχεις γερό στομάχι ρε dimitri).

Φιλικα aiva ή Αιβαζίδης.
Eva
Posts: 26
Joined: 17 Apr 2006 22:38
Location: Athena

Post by Eva »

Επειδή κι εγώ, συμφωνώντας με τα παιδιά που έγραψαν πιο πάνω, είχα την ίδια αίσθηση, της ειρωνείας δηλαδή στα "λεγόμενα" του μέλους petro.y.x. και προς αποκατάσταση του αισθήματος δικαίου..., ας προσθέσω, σε σχέση με ένα ακόμη από τα sites που εμφανίζονται "εκεί αριστερά", το yogaforthepeople.gr, ότι ο admin όχι απλώς δεν ζήτησε χρήματα για την καταχώρηση (αν και του προσφέρθηκαν) αλλά έχει αφιερώσει ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ατελείωτες ώρες από τον -ελάχιστο ελεύθερο- χρόνο του για τον δικτυακό αυτό τόπο, όπως και για πολλούς άλλους που φέρουν τη "σφραγίδα" του χωρίς ωστόσο ποτέ του να δέχτηκε δραχμή για τίποτα απ' όλα αυτά. Αν ορισμένοι δεν έχουν τη δυνατότητα να αναγνωρίζουν προσπάθειες, ας μην προκαλούν κιόλας.
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

Το μέλος petro.y.x. λιθοβολείται! Του ρίχνουν πέτρες δηλαδή... μετά από ένα κρούσμα λογοκρισίας. Γιατί ρε παιδιά;
Και η ειρωνεία παίζει πάντως, αν και εφόσον κάποιοι το λαμβάνουν έτσι. Το Routes σίγουρα έχει προσφέρει πολλά όλα αυτά τα χρόνια, και σαν εργαλείο που είναι ίσως φαίνεται και λίγο ξενερουά σε κάποιους. Οκ. Σεβαστή άποψη, αν μη τι άλλο!

Οι άπειρες ώρες του Admin είναι κι αυτές γεγονός. Γεγονός είναι και το: ''θέλω να κάνω την ''Ταδε'' στη Γκαμήλα, ανοίγω το Routes, την τυπώνω κι έφυγα.'' Πολύ τέλεια (ήθελα να γράψω: πολυτέλεια). Σ´αυτό βοήθησαν πολλοί από πίσω, τα περιοδικά (Ανεβαίνοντας και Κορφές), αλλά κυρίως αυτοί που σκαρφαλώνανε, σκιτσάρανε και τα στέλνανε. Η δουλειά επιμερίζεται σε όλους, με την μορφή πυραμίδας (πάτος οι αναρριχητές, κορυφή το Routes, στη μέση τα περιοδικά, κ.α.), με μεγάλη εξάρτηση και διαδραστικότητα.

Στο θέμα πάντως, τα λινκ είναι δεξιά στη δικιά μου οθόνη, (δεν ξέρω γιατί όλοι λένε αριστερά) και δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να γίνει (ανακοινώσεις, banner, παντιέρες, ντουντούκες). Ένα μπλογκ είναι, τίποτα παραπάνω.
petro.y.x
Posts: 19
Joined: 03 Apr 2008 17:53
Location: on the rocks

Post by petro.y.x »

Με πήρε ο Καγιάκ λαχταρισμένος, "ρε αναρχικό στοιχείο, τι έκανες εκεί;"

Δηλώνω λοιπόν στα ...φόρα (forum-fora):
1. Δεν είμαι ο Γ. Πετρομιανός. Το δικτυακό όνομα τόχω χρόνια κι έχω κι άλλα...
2. Προς Karazitz: ναι στη σάτυρα όχι στην ειρωνία που μου αποδίδεις. Ναι στο αλατοπίπερο, όχι στο θεικό οξύ. Ξαναδιάβασε λοιπόν κι άμα εξακολουθείς και είσαι αγριεμένος πες.
4. Προς πέφτοντας, ανεβαίνοντας, κατεβαίνοντας, ελαστικά, και ομοσπονδία .
Το πέφτοντας μου άρεσε, από τη πρώτη φορά που το ανακάλυψα, πριν το μήνυμα εδώ. (Γιατί είναι αυθεντικό και νομίζω ότι οτιδήποτε είναι αυθεντικό κι ευαίσθητο είναι κι εφήμερο κινδυνεύει να χαθεί.) Μετά βρήκα μια αφορμή σε ένα σχετικό μήνυμα εδώ κι έγραψα αυτό που μου ρθε στο μυαλό, όπως μου ρθε χωρίς να το συνδέσω με τίποτα από όλα όσα μου καταλογίζετε,
dear eva and aiva ( btw, χαίρω πολύ, μα πόσο ταιριαστά είναι τα ονοματάκια σας!). Το ανεβαίνοντας, ε καλούτσικο είναι, σηκώνει βελτίωση. Τα ελαστικά αιβατζίδη δεν έχω ψωνίσει αλλά τους υπόσχομαι τα επόμενά μου λάστιχα μου να είναι από εκεί! Την ΕΟΟΑ δεν την έχω σε υπόληψη, όχι επειδή και κανείς δεν την έχει σε υπόληψη αλλά επειδή διάβασα τους προϋπολογισμούς της.
4. Προς admin. Προσωπική διαφορά μαζί σου δεν έχω. To ξενέρωτο πάει στο site και είναι μια πρόταση να βάλεις λίγο αλατοπίπερο από αυτό που κυκλοφοράει μπόλικο στον αναρριχητικό κόσμο. Έχω καμιά δεκαριά εντελώς ξενέρωτα sites οπότε μη παρεξηγιέσαι φιλαράκο.

Τη δουλειά και την ισχύ του εργαλείου όμως τυχαίνει να τη κατέχω σε πολύ βάθος. Και είμαι καλώς ή κακώς σε θέση να ξεχωρίσω με τη μία αυτό που δεν μπορεί να δει ο κόσμος όλος - τις λεπτομέρειες των δικτυακών τερτιπίων.
Αν δεν αποδέχεσαι ούτε εσύ τη δημόσια σάτυρα για τα τερτίπια για να γίνεις εσύ και το site καθολικότερο, και θες να παραμείνεις στον προσωπικό σου εθελοντισμό και απόψεις τότε έχω ένα άλλο τρόπο να εκφραστώ, να βγάλω το σκασμό. Διάλεξε εσύ και πέσε μου τι προτιμάς.
Εμένα το ίδιο μου κάνει. Πάω και στα βράχια για εκτόνωση δεν έχω καμμιά ανάγκη να το κάνω εδώ. Οπως καλά θα ξέρεις άλλωστε οι συχνότεροι και σημαντικότεροι αναγνώστες σου εδώ είναι οι σιωπηλοί.

Το μόνο σχόλιο που πρέπει οπωσδήποτε να σου σου κάνω πριν σιωπήσω είναι το εξής:
Σταμάτα να τη πέφτεις στους επαγγελματίες του χώρου(βουνού) γενικώς, ο admin αυτού του site δεν επιτρέπεται να το κάνει. Αν θές να το κάνεις πρέπει να το κάνεις με άλλο, άσχετο όνομα. (Η δεοντολογία η δικιά μας αυτά λέει, γιατί μπορούμε να καταστρέψουμε κάποιον με τη δικτυακή ιδίως φήμη της δήθεν αξιόπιστης πηγής. Δε λέει να κόβουμε τις κακές λεξούλες...).

Φιλάκια πολλά, και καληνύχτα
Δ.
Karazitz
Posts: 178
Joined: 18 Apr 2006 13:53

Post by Karazitz »

Φίλε petro.y.x.

Σε αυτά που με αφρούν έχω να πώ ότι δεν είμαι αγριεμένος, απλά ο τρόπος και το περιεχόμενο των κειμένων σου μου έδωσε εντύπωση ειρωνίας και όχι σάτυρας.

Η σάτυρα - για μένα - είναι καλοδεχούμενη και αν έχεις το χάρισμα να κάνεις σάτυρα τότε συνέχισε.

Το θέμα είναι να είναι κάποιος μάγκας ώστε με τη χρήση ενός απλού ξερού κειμένου να κάνει τα σατυρικά λεγόμενά του αντιληπτά στο κοινό στο οποίο απευθύνεται.


Φιλικά
Ζιτζ
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Χα χα χαίρομαι όταν τα post μου ανάβουν τα αίματα. Κάθομαι ύστερα και διαβάζω χαιρέκακα τις μπηχτές και αγαλιάζει το είναι μου. Ναι σύντροφοι κατά βάθος τελικά είμαι κολόπαιδο.
Όμως και εσείς μου φαίνεται ότι δεν πάτε πίσω. Με το παραμικρό έτοιμοι είστε να ανάψετε, έτσι; Πως τα πήγατε πως τα φέρατε από μια άσχετη ανακοίνωση το γυρίσατε στα προσωπικά...
Αμαν ρε Πετρομιανέ, είπαμε είσαι οδηγάρα αλλά μη το γυρνάς συνέχεια στον επαγγελματισμό, τι τους λες αυτά τώρα; Αυτοί είναι ρομαντικοί! Μεταξύ μας, το ηπειρώτικο χιούμορ σου είναι μάλλον πολύ λεπτό για να το καταπιούν εύκολα σαν σάτιρα...
Αλλά και εσύ ρε admin να μη ξέρεις το peftontas... αν όχι ξενέρωτος, είσαι τουλάχιστον απαράδεκτος και οφείλεις μια συγνώμη στον μαστροΤεο. Στα σοβαρά τώρα, σε διαβεβαιώνω ότι κανείς δεν πρόκειται ποτέ να αμφισβητήσει τις καλές και ανιδιοτελείς προθέσεις σου, απλά καμιά φορά ας μας επιτρέψει η εξοχότητα σου να κάνουμε και καμια πλάκα γι' αυτές. Κανείς πάντως δεν σε ειρωνεύτηκε, εγώ τουλάχιστον δεν διέκρινα κάτι τέτοιο..
Το καλύτερο όμως το είπε για μια ακόμη φορά το Τεο: οι αναρριχητές είναι ο πάτος: Απο εκεί σύντροφοι δεν peftume ποτέ!
[/img]
teochristopoulos
Posts: 223
Joined: 09 Oct 2007 19:36
Contact:

Post by teochristopoulos »

voutiros wrote:Αμαν ρε Πετρομιανέ,...
Δεν είναι ο Πετρομιανός λέμε!!!
voutiros wrote:...οι αναρριχητές είναι ο πάτος...
Εννοώ: η βάση, τα θεμέλια.
Δεν καταλαβαίνω γιατί με παρεξηγούν...
zulu
Posts: 149
Joined: 09 Mar 2008 20:40

Post by zulu »

Αμαν ρε Πετρομιανέ,
Κάθομαι ύστερα και διαβάζω χαιρέκακα
Καλά που τα διαβάζεις κιόλας...
inta diaolos einai toutos!
Karazitz
Posts: 178
Joined: 18 Apr 2006 13:53

Post by Karazitz »

Πετρομιανέ, έτσι και είσαι πίσω από το petro.y.x. μα το θεό θα σε φάω.

κ. Admin zητώ να γίνει άρση απορρήτου και να ανοιχτούν οι λογαρισμοί (που είναι και επίκαιρο θέμα).

Votiros, θα έλεγα να ανοίξεις ένα νέο Post με Θέμα:

"Βρείτε ποιός κρύβεται πίσω από το username"

Νομίζω θα έχει πολλή βαβούρα.. :twisted:
voutiros
Posts: 368
Joined: 19 Apr 2006 16:40

Post by voutiros »

Δεν έχει σημασία, ο Πετρομιανός είναι!
Post Reply