στη Λευκάδα έχει τίποτα;

Πληροφορίες, εντυπώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τις αθλητικές διαδρομές

στη Λευκάδα έχει τίποτα;

Postby GeSpin » Fri 04 Jul 2008, 4:26 pm

Λευκάδα... στολίδι του Ιονίου.. παράδεισος των kiteboarders και windsurfers. :D
Ξέρει κανείς αν παίζει και κάνα boulder-ακι ? λέμε για χαλαρες διακοπές (με τον junior φυσικά) αλλά παπουτσάκια - μαγνησία ειναι πάντα πρώτα στις αποσκευές. :wink:
Γνωρίζω ότι το νησί γενικά είναι σαθρό, η χαρά της κατολίσθησης σε σεισμό - μακρυά από μας, http://www.panoramio.com/photos/original/1264552.jpg αλλά όλο και κάποιο boulder θα έχει στις παραλίες. Το θέμα είναι αν υπάρχει τίποτα "χαραγμένο" (πχ με βελάκια) :roll:

... εναλλακτικά θα πάω σε σχολή windsurfing!!!! :lol:
"Αν η απάντηση είναι "κόψε το βραδυνό" τότε η ερώτηση είναι λάθος... " -- (ένας φίλος)
GeSpin

Postby angelobike » Fri 04 Jul 2008, 5:13 pm

Κάτι διαδρομές στο Κάθισμα ήξερα (σαθρές), αλλά τώρα δεν ξερω αν υπάρχουν.
Πότε θα είσαι Λευκάδα Γιώργο; εγω θα ειμαι Πάργα (με λίγο Αστράκα) και Λευκάδα το δεύτερο δεκαπανθήμερο του αυγούστου.
ΑΣΣΑΡΙΩΤΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ
angelobike

Postby kalozou » Fri 04 Jul 2008, 6:32 pm

Στο κάθισμα έχει μερικά boulder μέσα στη θάλασσα, προς τα δεξιά, από τα οποία κάνεις και ωραιότατες βουτιές. Στον πιο μεγάλο βράχο υπάρχει μια μικρή σπηλιά την οποία διασχίζεις και περνάς στην πίσω μεριά. Εκεί, αν θυμάμαι καλά, έχει περισσότερο ενδιαφέρον. Μπορείς επίσης να παίξεις και στην παραλία οπου υπάρχουν ορισμένα ενδιαφέροντα κομμάτια στα βράχια (πάλι προς τα δεξιά). Υπάρχουν, τέλος, και δύο διαδρομές στην άκρη της παραλίας οι οποίες νομίζω ότι είναι καρφωμένες και γύρω στο V,V+, αλλά από κάτω που τις είδα δε μου φάνηκε να αξίζουν, συν ότι ο βράχος δεν έχει και την καλύτερη ποιότητα όπως είπε ο Angelobike.
kalozou

Postby GeSpin » Mon 07 Jul 2008, 9:32 am

Merci για τις πληροφοριες.
Αν παμε αυτο θα ειναι 16-25/7 .. (το συζητάμε λόγω της διάρκειας της οδικής διαδρομής γιατι ο μικρός μας δεν είναι φαν των πολλων ωρών στο αυτοκίνητο...)
"Αν η απάντηση είναι "κόψε το βραδυνό" τότε η ερώτηση είναι λάθος... " -- (ένας φίλος)
GeSpin

Postby petro.y.x » Wed 09 Jul 2008, 9:39 pm

Ανοίξτε και τίποτα εκεί γύρω στην ακτίνα δράσης της πατρίδας μας ...
Άντε μπράβο, όλο για βουτιές κι αηδίες...
Και Πάργα μας κάνει, και Λευκάδα μας κάνει, και στο χωριό μου πηγαίντε...
Α και ένα ωραιότατο μέρος (καμια 20αριά Κm από το κέντρο μου), είναι μέσα στις λεγόμενες πηγες του Αχέροντα. Έχει βραχάκι φοβερό.
Ο ασφαλιστής μονάχα μπορεί να κρυώνει λίγο ... μπρρρ.

Άντε με την ευχή μου και πάρτε και τηλεφωνάκι τον Αύγουστο μην είμαι εκεί γύρω,

Δ.
petro.y.x

Postby Karazitz » Mon 14 Jul 2008, 10:26 am

Στο κάθισμα, όπως βλέπεις τη Θάλασσα, πάς τέρμα δεξιά.

Εικεί υπάρχουν δύο διαδρομές γύρω στα 15 - 25 m. Θυμάμαι το 2003 που είχα περάσει από εκεί και τις είχα κάνει, ήταν σε αρκετά κακή κατάσταση τα βύσματα - τα οποία δεν είναι κάν ανοξείδωτα - και είναι και μέσα στο κύμα...

Θυμάμαι όμως ότι η δεξιά γραμμή ήταν ωραία (το ίδιο και η θέα από το ρελέ προς την παραλία). 8)

Δεν παίρνετε και κανά σφυροκάλεμο μαζί .... :|
Karazitz

Return to Αθλητική αναρρίχηση